Musab Bin Umeyr R.A

yorum yok
255 views okuma
18 Kasım, 2018
Musab Bin Umeyr

Musab Bin Umeyr R.A

Musab Bin Umeyr, Kureyşli zengin bir ailenin çocuğuydu. İlk iman
edenlerden biriydi. Babası ve annesi onun Müslüman olduğunu öğrenince onu İslam’dan döndürmek için çok uğraştılar ancak başarılı olamadılar.

Mus‘ab (r.a.), 615 yılında ilk kafile ile Habeşistan’a hicret etti. Bir süre sonra geri döndü ve Birinci Akabe Biatı’na kadar (621) Mekke’de kaldı. Aynı yıl, Resûl-i Ekrem (s.a.s.), onu İslam tarihinin ilk muallimi olarak Medine’ye gönderdi. Mus‘ab, Hz. Peygamber’in tebliğ tarzını çok iyi kavraması ve etkili konuşmasıyla Medine’de önemli bazı isimlerin Müslüman olmasını sağladı.

Medine’de Es‘ad b. Zürâre ile birlikte cuma ve vakit namazlarını kıldıran Mus’ab, İslama hizmetleriyle Resûlullah’ın takdirini kazandı. Mus‘ab (r.a.), Uhud Gazvesi’nde (3/625) Hz. Peygamber’in yanından hiç ayrılmayıp sancaktarlık görevini yerine getirirken şehit düştü. Sahâbe, Mus‘ab’ın şehit olduğu gün onu saracak bir kefen bulamadıklarını, bu nedenle baş kısmını hırkasıyla örttüklerini, ayaklarının üstüne de kokulu bir ot demeti koyduklarını
ifade etmiştir (Buhârî, Cenâiz, 27).

Islam iktisadının ilkeleri

Islam iktisadı, Kur’an ve sünnet ilkelerine dayanır. Aile, miras, mülkiyet, infak ve zekât emri, israf ve faiz yasakları gibi konuların ana hatları bu ilkelerle belirlenmiştir. “Kul hakkı”na önem ve öncelik veren bir sistem kurmayı amaçlayan İslam iktisadının ilkeleri; israfın bertaraf edilmesi, iktisadi ve siyasi bağımsızlığın sağlanması, mülkiyetin yaygınlaştırılması, toplumsal adalet, güvenlik ve refah şeklinde özetlenebilir.

İslam’a göre insanın yaratılış nedeni Allah’a kulluktur. Bu kavram,
belli zamanlarda yapılan ibadetlerle sınırlı olmayıp “salih amel” diye ifade edilen her türlü iyi davranış, düşünce ve faaliyeti de içerir. Bu yüzden İslam “homo economicus (iktisadi adam)” görüşüne
yabancıdır.

Evrenin yaratılış sebebi insanın sınanmasıdır. Bu çerçevede bütün
dünya nimetleri insanlar için yaratılmıştır, meşru yollardan elde
edilmek şartıyla onlara helaldir. Müslüman için maddi imkânların
değerini belirleyen, Allah rızasına yönelik olmasıdır. İktisadi faaliyetler de insanın Allah’ın rızasına erişmesi yolunda kolaylaştırıcı vasıtalar olarak yorumlanır.


Bir önceki yazımda « makalem var.
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Tövbe Nedir?

Tövbe Nedir? Tövbe Nedir? diye soracak olursak işlenen günahın, yapılan hata ...

Hz. Ali

Hz. Ali Hz. Ali, Hz. Peygamber’in (s.a.s.) amcası Ebû Tâlib’in en küçük ...

affetmek duygusu

Affetme Duygusu Hayırlı akşamlar arkadaşlar. Affetme Duygusu isimli ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

error: Content is protected !!
türkiye sohbet | mobil sohbet | Sohbet Siteleri | Mobil Sohbet | Forum Sitesi | Sitemap